Laboratorní vyšetření

Ordinace praktického lékaře » Laboratorní vyšetření

 

Laboratorní vyšetření:

V naší ambulanci provádíme vyšetření přímo v ordinaci s okamžitým zobrazením výsledku krevního cukru, zánětlivých parametrů (CRP) které odliší bakteriální infekci s nutností antibiotické léčby od infekce virové, dále lze provést orientační chemické vyšetření moči.

Pro náročnější rozbory využíváme služeb certifikované biochemické laboratoře. V těchto případech se odběry krve provádějí nalačno.

 

Test okultního krvácení:

Jedná se o jednoduché, domácí vyšetření stolice na skryté krvácení, které může upozornit na nádorové onemocnění tlustého střeva.

Toto vyšetření může bezplatně podstoupit každý člověk od 50 ti let věku a je součástí preventivní prohlídky. Veškeré pokyny k odběru dostanete v naší ordinaci, po obdržení vzorku k vyšetření budete znát výsledek do 10 minut. V případě pozitivního testu je dále doporučováno kolonoskopické vyšetření.

 

Stanovení CRP:

 

Jedná se o vyšetření tzv. zánětlivých parametrů z kapky krve. Toto vyšetření je mj. indikováno v případě, kdy se lékař rozhoduje podat či naopak nepodat antibiotika. Vyšetření se provádí přímo v ordinaci, výsledek je znám do 5 minut.

U virových infekcí jsou hodnoty CRP nízké (do zhruba 30 mg/l), zde se postupuje symptomaticky.

Při bakteriálních infekcích jsou hladiny 40 mg/l a více. Zde je na místě podávat ATB

Chybné nebo nevhodné užívání antibiotik způsobuje odolnost mnoha druhů nebezpečných bakterií, ATB pak přestávají být účinná.