Rady pacientům

Ordinace praktického lékaře » Rady pacientům

Co dělat při nachlazení- viroze.

Jakmile cítíme, že nás začínají bolet svaly, máme zvýšenou teplotu, rýmu, pálení v krku, suchý dráždivý kašel je potřeba co nejrychleji „lehnout do postele“ a ne hned běžet k lékaři. Lékař v prvních dnech takového onemocnění nemůže nabídnout více, než zvládnete vy sami. Tedy je nutné odpočívat, dostatečně pít tekutiny, v případě teploty užívat Paralen 500 mg 3-6 tbl/ den, nebo ibuprofen 400 mg 3-6 tbl/ den. Suchý dráždivý kašel tlumíme stoptussinem  apod., v případě ucpaného nosu užíváme kapky/ sprej, při bolesti v hrdle (nutno odlišit anginu- zvětšené, povleklé mandle, zde jsou na místě antibiotika) kloktáme, nebo používáme jox sprej. Uvedené léky zakoupíme bez lékařského předpisu v lékárně.  Lékaře informujeme o zdravotním stavu event. potřebě vystavení pracovní neschopnosti (lékař může vystavit PN nejvýše 3 dny zpětně). Pokud se zdravotní stav do 3-4 dní nelepší, pak doporučujeme lékaře navštívit.

Pozn.:

z preventivních opatření doporučujeme očkování proti chřipce do září do prosince.

antibiotoka (ATB) jsou neúčinná vůči virům, podávají se při bakteriálních infekcí !

 

Stanovení CRP:

 Jedná se o vyšetření tzv. zánětlivých parametrů z kapky krve. Toto vyšetření je mj. indikováno v případě, kdy se lékař rozhoduje podat či naopak nepodat antibiotika. Vyšetření se provádí přímo v ordinaci, výsledek je znám do 5 minut.

U virových infekcí jsou hodnoty CRP nízké (do zhruba 30 mg/l), zde se postupuje symptomaticky.

Při bakteriálních infekcích jsou hladiny 40 mg/l a více. Zde je na místě podávat ATB.

Chybné nebo nevhodné užívání antibiotik způsobuje odolnost mnoha druhů nebezpečných bakterií, ATB pak přestávají být účinná.